Galeria

FaceBookYoutube

Pociąg do wolności i radosne obchody Święta Niepodległości w Prywatnym Gimnazjum Salezjańskim im. św. Edyty Stein we Wrocławiu

swietoniepodleglosci201510 listopada podczas porannego apelu społeczność naszego gimnazjum uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy 3b zaprezentowali montaż słowno – muzyczny zatytułowany Pociąg do wolności*, zapraszając wszystkich do krótkiej podróży do przeszłości naszej Ojczyzny. Pociąg zatrzymywał się na stacjach Niewola, Powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa, by dotrzeć do stacji docelowej Wolność – 11 listopada 1918 roku. Komentarze narratorów były bogato ilustrowane utworami polskich poetów romantycznych i Młodej Polski. Występ ubogacił śpiew szkolnej scholi, która wykonała tradycyjne pieśni legionowe, a na zakończenie zainspirowała wszystkich do wspólnego śpiewu piosenki Niepodległa , Niepokorna.

Uczniowie, szczególnie zainteresowani historią najnowszą, wzięli tego dnia udział w Szkolnym Konkursie ze znajomości biografii i czasów, w których żył Józef Piłsudski. Uczestnicy Konkursu wykazali się nie tylko szeroką wiedzą merytoryczną, ale i znajomością licznych, mniej znanych faktów i ciekawostek z życia i działalności Marszałka.

Z inicjatywy Samorządu Szkolnego, tradycyjnie już, zespoły klasowe rywalizowały ze sobą w ramach Ligi Klas, przygotowując w salach gazetki ścienne poświęcone odzyskaniu niepodległości. Powstały bardzo pomysłowe, piękne i barwne prace, dzięki którym „ duch niepodległości” zagościł w prawie wszystkich pomieszczeniach szkoły.

Kulminacją obchodów była, również zainicjowana przez Samorząd Szkolny, czwartkowa radosna parada niepodległości. Mogliśmy podczas niej podziwiać dziewięć, jakże oryginalnych, postaci Józefa Piłsudskiego, w którą wcielili się uczniowie. Wśród towarzyszących Piłsudskiemu postaci nie zabrakło żołnierzy Legionów, oponentów politycznych, eleganckich dam i oczywiście ukochanej Kasztanki. W ten sposób społeczność naszego gimnazjum włączyła się w wieloletnią wrocławską tradycję Radosnej Parady Niepodległości.

Magdalena Milczanowska
nauczycielka historii

*scenariusz Pociąg do wolności Teresy Pancewicz pochodzi z publikacji WCDN we Wrocławiu, Radosna Niepodległość

Udostępnij